heart

Tarihçe

Firmanın kuruluşundan itibaren yenilikçi yaklaşımını koruyan ve geliştirmeye çalışan Kamar ailesi dünyadaki yenilikleri takip etmek için birçok ülkeyi ziyaret ediyorlar ve yeni üretim teknikleri ile farklı işleme teknikleri hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyorlardı. Rusya’ya gerçekleştirmiş oldukları bir seyahatte tarihi Moskova çarlık dönemine dayanan çok sayıda sanat ve tarihi eserin hammaddesi olan sıcak mine tekniği ile tanıştılar. İlk defa küçük bir ürün grubunda bu tekniği deneyerek katıldıkları bir fuarda sergilediler. Ürünlerin gördüğü olağanüstü ilgi firmanın bu konuya odaklanmasını sağladı. Bu çerçevede ülkemizde bulunan çok değerli mine ustalarını bünyelerine katıp sıcak mine tekniğini işçilikteki ustalıkları ile bir araya getirerek bu konuda uzmanlaştılar ve sektörde öncü oldular.


1948-1998
3. Kuşak kuyum sektöründen gelen Kamar ailesi 1998 de İstanbul’da mütevazı bir mücevher mağazasında daha sonra dünyanın önde gelen mücevher markalarından biri haline gelecek olan firmayı kurdular Firmanın süregelen başarısını devam ettirme yolunda önemli bir rol oynayan bu teknik sayesinde her parçada kusursuz görünüm ve parlak renkler elde edildi. Mücevherin ışıltılı dünyasını zarif bedenlere, sıra dışı tasarımlarla yansıtmaya çalışan Kamar ailesi; içinde bulunduğu sektörü ve kendi farklılıklarını en başarılı biçimde “Roberto” ismi ile yola çıktı. Latin kökenli dillerde parlak, parlayan, şöhret anlamına gelen “ROBERTO” yaratıcı ve kendisini ifade etmekte çok başarılı kişiler için kullanılan bir isimdir. Bu bağlamda gerek mücevher sektörü ile ilişkili olması gerekse yaratıcılığı ifade etmesi açısından ROBERTO’nun yapmakta olduğu işteki başarısına dikkat çekmek için tüm dillerde anlamı gözü pek, cesur ve korkusuz olarak nitelendirilen, yaptığı iş taktir edilen, başarılı olarak tanımlanan “BRAVO” kelimesi de ilave edilmiş ve firma 1998 den itibaren markalaşma süreci ile birlikte “ROBERTO BRAVO” adını almıştır. Marka onu oluşturan “Roberto” ve “Bravo” kelimelerinin birlikte oluşturduğu sinerjiyi ürünlerine yansıtmıştır

 

1998-2004

1998 Uluslararası platformda markalaşma süreci Toptan satışla geçen başarılı yıllardan sonra 1998’de perakende faaliyetlerini ve açılımlarını geliştirmeye başlayan şirket kendi özgün koleksiyonlarını üretmeye başladı. İlk koleksiyonu olan Nuh’un Gemisi 2004 yılında Rusya pazarında lanse edildi. Tüketicilerin konsepti benimsemesi markanın koleksiyonunu zenginleştirmesine ve uluslararası pazarlarda sergilemesine destek oldu. Sonraki yıllarda pazardaki varlığını büyütmeyi sürdüren ROBERTO BRAVO farklı dağıtım kanalı modelleri kullanarak (Corner, Franchise, Doğrudan Yatırım) marka erişimini sağladı. İtalya, Hong Kong, İstanbul da bulunan üretim merkezleri ile de rekabetçi gücünü artırdı.

 

1981 – Motif Kuyumculuk’un kuruluşu

1997 – Roberto Bravo Markasının doğuşu

1998 – İtalya’da Arezzo ofisinin açılışı

2000 – İlk ihracatın yapılışı

2005 – Rusya’da ilk mağaza açılışı

2008 – İtalya’da Vicenza ofisinin açılışı ve yeni üretim merkezine geçilmesi

2009 – Rusya’da 3. Mağaza açılışı

2013 – Rusya’da 6. Mağazanın açılması

2017 – Rusya’da 11. Mağazanın açılması

2020 – 15 Doğrudan yatırım, 540 Corner ve 15 Franchise sayısı